GES sistemi ile ilgili Merak Edilenler

Genç güneş enerjisi sistemi ile ilgili merak edilen birçok soru vardır. Güneşten elektrik enerjisi elde etmek ülkemizde yeni bir girişimdir. Gerek bu işe yatırım yapmak isteyenler gerekse kendi işletmelerinde bedava elektrik elde etmek için solar panel almak ve kurmak isteyenlerin aklına takılan birçok soru vardır. Bu soruların bütün cevapları sitemizde yer alan güncel makalelerde açıklanmıştır. Yine de Bu soruların neler olduğunu bir kez daha özetleme gereği duyduk. Güneş Enerji sistemi ile ilgili gelen sorular iki kısımda incelenmektedir. Birinci kısımda bu işe yatırım yapmak isteyenler sorduğu sorulardır… İkinci kısımda ise bireysel olarak güneş enerjisi sistemlerinden istifade etmek isteyen ve kendi işletmelerinde Güneş Enerji sistemlerinin kurmak isteyenlerin Merak ettiği sorulardır. Öncelikle Güneş Enerji Sistemlerine yatırım yapmak isteyen kimselerin Merak ettiği sorulardan başlayalım.

Türkiye’de güneş enerji santrali teşvikleri nelerdir?

Ülkemizde bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin desteklenmesi amacıyla yatırım teşvik belgesi lisanslar izinler alındıktan sonra ilgili kanun hükümlerine göre teşvik belgesinde KDV muafiyeti ve gümrük vergisi muafiyeti verilmektedir. Ayrıca devletin güneş enerjisinden elde edilen enerji satın alma garantisi vermesi teşvikler arasındadır. Devlet üretilen elektriğin her kilovatı ne 1.3 cent ödeme yapmaktadır. Yatırımın tamamen yerli üretimle karşılanması durumunda ek yardımlar sağlanmaktadır. Verilen destek süresi maksimum 10 senedir.

5 MW üstü Sistem Kurmak İsteyenler Ne Yapmalıdır?

5MW üstü enerji gücü üretmek isteyen girişimcilerin ilk yapacağı iş, sistemin kurulması için uygun arazi bulmaktır. Aynı nokta için birden fazla başvuru olması durumunda rakipler arasında ihale benzeri bir yarışma yapılır ve yarışmayı kazanan şirket ihaleyi alır.

500 KiloWatt altında Enerji Kapasiteli İşletme Kurmak isteyenler

Bu girişimcilerin elektrik şebekesine bağlantısı olduğu halde lisans başvurusu yapmadan kendi işletmelerinin elektrik ihtiyacını karşılamak ve makro ölçülerde enerji satışı yapmak isteyenler, Lisanssız Elektrik Üretim yönetmeliğinden istifade edebilirler.

Güneş Enerji Sektörüne Yatırım yapacakların Muhatap olacağı Kurumlar Hangileridir?

Sırasıyla,  MGM- Meteoroloji Genel Müdürlüğü, EPDK -Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, TEİAŞ Genel müdürlüğü gibi kurumlarla muhatap olunacaktır.

Küçük ölçekte işletmecilerin Kendi Elektriğini Üretme Girişimi ve Maliyet Hesabı

Eğer küçük ölçekte bir şirketiniz varsa ve kendi elektriğinizi kendiniz üretmek istiyorsanız 500 kW altı Lisanssız üretim yapma imkanınız vardır. Öncelikle İl Özel İdaresine başvuru yapılır.  İnceleme olumlu bulunursa, ilgili kurum projeyi uygunluk açısından DSİ Bölge Müdürlüğüne iletir. Belgeler eksiksiz ise dosya tekrar İl Özel idaresine gelir.

1.Kaynak Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Hidrolik Kaynaklara Dayalı Başvuru Süreci- www.epdk.org.tr